Call Center Цілодобовий: +38 (0536) 70-04-41, +38 (067) 341-41-41

Новина/Повідомлення

Зниження енергоспоживання в багатоквартирних будинках до 50-60% – від ідеї до реалізації

  • 26.02.2018

Менеджер з енергозбереження та енергоефективності компанії «Місто для людей» Юрій Матвійчук розповів про поточний стан справ і наявні можливості, а також плани компанії в напрямку термодернізації.

Україна імпортує левову частку енергоресурсів, що споживає. Дефіцит енергоресурсів та вкрай неефективне їх використання роблять нашу країну однією з найбільш енергозалежних країн Європи.

За даними енергетичного балансу України, побутовий (житловий) сектор є найбільшим кінцевим споживачем енергії. Безліч проблем в житловому секторі пов’язано з незадовільним станом конструктивних елементів та інженерних систем значної частини будинків масової забудови 60-80 рр. минулого століття. Низькі теплоізоляційні та енергетичні характеристики, а також неефективність процесу утримання таких конструкцій і систем призводять до значних перевитрат енергоресурсів. Наприклад, питоме річне споживання енергії будівлями в Україні в 3-4 рази перевищує аналогічний показник деяких європейських країн.

Одним із шляхів вирішення проблеми неефективного використання енергоресурсів є термомодернізація будівель, яка має на меті комплекс енергоефективних заходів, що допомагають значно скоротити енергоспоживання.

В останні роки на рівні держави було запущено низку ініціатив, покликаних стимулювати бізнес і населення діяти в напрямку підвищення енергоефективності.

Менеджер з енергозбереження та енергоефективності компанії «Місто для людей» Юрій Матвійчук розповів про поточний стан справ і наявні можливості, а також плани компанії в цьому напрямку.

1. Яким чином типові багатоквартирні будинки втрачають теплову енергію?

Як показує практика, найбільші тепловтрати відбуваються через стіни (30-40%), вікна (15-20%), підвальні та горищні перекриття (10-15%), неутеплені трубопроводи, а також тепло витрачається на нагрівання інфільтраційного повітря, що надходить через відкриті вікна, щілини і нещільності в конструкціях (10-20%).

Причинами великих втрат тепла є низькі теплоізоляційні характеристики конструкцій будівель, які в кілька разів нижче від нормативних вимог, неефективні і часто розбалансовані системи опалення, а також низький рівень автоматизації процесу подачі теплоносія.

2. Як можна зменшити ці втрати?

В першу чергу, якщо будинок не обладнаний загальнобудинковими приладами обліку, то необхідно їх встановити. Далі необхідно провести комплексну термомодернізацію будинку, яка має на меті утеплення непрозорих конструкцій сучасними системами, заміну вікон та дверей на енергоефективні, модернізацію системи теплопостачання з встановленням індивідуальних теплових пунктів з погодозалежним регулюванням подачі теплоносія, встановлення балансувальних клапанів, а також інші заходи, які разом з основними забезпечать максимальний ефект.

3. Як, на вашу думку, повинні вирішуватись питання енергозбереження? Чия це відповідальність: мешканців, керуючої організації або когось ще?

Питання енергозбереження має вирішуватись колективно. У його вирішенні зацікавлені як мешканці, які безпосередньо споживають енергоресурси і оплачують рахунки за їх використання, так і місцеві і державні органи влади, які виділяють значні кошти на субсидії населенню, а також закупівлю імпортних енергоресурсів.

Влада повинна створювати сприятливі умови для реалізації енергоефективних проектів, а населенню слід більш свідомо підходити до необхідності підвищення енергоефективності свого житла, в тому числі вивчати досвід реалізації таких проектів, накопичений за останні роки співвітчизниками.

Керуюча компанія в цьому процесі може виступити експертом, який запропонує оптимальне рішення для кожного конкретного випадку з урахуванням поточних проблем і побажань мешканців, в тому числі фінансових і технічних можливостей.

4. Чи є у компанії «Місто для людей» досвід реалізації проектів з енергозбереження? Чи легко відбувається впровадження ініціатив?

Такий досвід є у нашого акціонера – міжнародної групи CIVINITY. В Україні ми робимо перші кроки на цьому шляху. На даний момент працюємо над пілотним проектом впровадження комплексу заходів з підвищення енергоефективності багатоквартирного будинку в Запоріжжі. Мешканці цього будинку створили ОСББ, що є необхідною умовою для отримання кредитних коштів та подальшої компенсації витрат на заходи з енергоефективності з боку місцевих і державних органів.

Якщо говорити про процес реалізації проекту, то спочатку буде проведено попередній аналіз і оцінку потенціалу економії енергії, а, отже, і грошових витрат. Потім відбудеться розрахунок вартості проекту і терміну його окупності, відпрацювання варіантів можливого фінансування. Якщо попередній аналіз покаже доцільність проекту, далі будемо робити технічне обстеження та енергетичний аудит, які дозволять визначити пріоритетні заходи з енергозбереження. На підставі результатів технічного обстеження і енергоаудиту буде розроблено завдання на проектування, проектно-кошторисна документація, після чого почнуться будівельно-монтажні роботи. Завершальним етапом стане прийняття будинку в експлуатацію.

В цілому реалізація подібного проекту може зайняти 6-12 місяців в залежності від швидкості прийняття рішень і джерел фінансування.

5. На початку цього року український уряд анонсував початок роботи Фонду енергоефективності? Наскільки дієва державна підтримка в цьому питанні?

Крім урядової програми «теплих кредитів», попит на яку стрімко зростає, з 1 січня поточного року почав роботу Фонд енергоефективності, створений з метою підтримки ініціатив з енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки реалізації заходів з підвищення рівня енергоефективності будівель та енергозбереження, зокрема в житловому секторі.

Держава зацікавлена в масовій реалізації таких проектів, тому що це дозволить в рази скоротити споживання газу, зменшить витрати на субсидії, створить робочі місця, поліпшить інвестиційний клімат.

Розуміння важливості таких кроків поступово приходить і до населення. Після утеплення будинку мешканці отримують зменшення платежів за комунальні послуги, підвищення комфортності проживання, збільшення ринкової вартості житла, а також підвищення терміну ефективної експлуатації будинку (в деяких випадках на 30 років). Так що процес йде і набирає обертів.

6. Які зарубіжні практики, на вашу думку, було б корисно перейняти Україні?

Всі технології для реалізації таких проектів нам відомі. Важливо, щоб люди вивчали їх і діяли.

Логічно припустити, що наступним кроком стане використання альтернативних джерел енергії – сонячних станцій, наприклад, для освітлення місць загального користування, а також геліосистем для забезпечення гарячого водопостачання будинку.

Реалізація подібних проектів вимагає значних зусиль і професіоналізму з боку всіх задіяних сторін, але в результаті всі будуть у прибутку: енергоспоживання модернізованого будинку може знизитися наполовину.

  • Україна, м.Кременчук,
    вул.Велика Набережна,17
  • +38 (0536) 70-04-41
    +38 (067) 341-41-41
  • mdlkremenchuk@ukr.net
    Написати нам